Yag Somunu

Konya küflü peyniri, kaşar peyniri ve tereyağı’nın pideyle birleşimi. Bir nevi Calzone gibi üstü kapalı. Bizce harika bir lezzet. Bol peynirli pizzayı seviyorsanız, yağ somununu da çok seversiniz.


Malzemeler

  • 2 adet bazlama
  • 2 bazlamanın üstünü dolduracak kadar rendelenmiş kaşar
  • 2 3 tatlı kaşığı tereyağı
  • 10 dilim kadar sucuk

Bazlama İle Yağ Somunu Tarifi Yapılışı

Evet bugün sizlere konya’da meşhur olan ve benim de yeyip çok beğendiğim yağ somununa benzer evde yaptığım uyarlamayı anlatacağım. Tabiki gerçek yağ somunu pideden oluyor ve buna çok da benzemiyor ancak evde benzer bir tat pratik bir şekilde bu kadar olabiliyor. Sizin evinizde uygun pide varsa onunla da yapabilirsiniz çok daha da güzel sonuçlar elde edilebilir. Ancak ben evdeki bazlamanın tadını 500 kat artırmak için zaten bu şekilde denedim. Geldik tarife

  1. Bazlamaların ortasını açıyoruz. biraz daha üst kapak kısmı ince alt parça kalın olabilir.
  2. İçerisine önce rendelediğimiz kaşarı isteğe bağlı oranda koyuyoruz. Ancak en azından üstünü kaplayacak şekilde olsun ki dolu dolu bir tat olsun.
  3. Sadece kaşarla yaptım ama orjinalinde daha çok peynir çeşitleri oluyor.
  4. Kaşar üstüne ince ince dilimlediğimiz sucuğu koyuyoruz ortalama 5 tane filan. tabiki burada da tercih söz konusu
  5. Üst kısmını kapatıp üstüne tereyağını bolca sürüp ısıttığımız fırında alt üst ayarda yaklaşık 200-230 derece ayarında 20 dakika kadar ısıtıyoruz. Tabiki fırından fırına farklılıklar olabileceği için bizim kriterimiz içerisindeki kaşarların erimiş olması.
  6. Anadolu pizzası olarak da geçen yağ somununda amaç isteğe göre içerisini doldurmak evde varsa küflü peynirli kavurmalı vs olarak da yapılabilir. Hatta orjinalinde 3 çeşit filan peynir olduğu için siz de istediğiniz peynirleri ekleyebilirsiniz fazla fazla

Yag Somunu içeriği, 30 Kasım 2020 tarihinde Bikonya.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha