Tarihi Konya Köşkü

Konyanın 1860 yılında faaliyetine başlayan Konya’nın yemek kültürünün merkezi olan Tarihi Konya Köşkü, yenilenen yüzü ile açıldı.


Tarihi Konya Köşkü

1860 yılında faaliyetine başlayan Konya’nın yemek kültürünün merkezi olan Tarihi Konya Köşkü, yenilenen yüzü ile açıldı. Tarihi Köşkü yeniden eski görkemli günlerine döndürmek adına yatırımlar yaptıklarını ifade eden Tarihi Konya Köşkü Sahibi Fatih Akkoca, Konya Yemek Kültürü’nü tüm dünyaya tanıtmak için hizmet çıtasını en üst seviyeye çıkaracaklarını ifade etti. Tarihi Köşk’ün, Konya tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Akkoca, “Köşk bu güne kadar Konya mutfağına önemli katkılar sağladı. Kısa bir süre kafe olarak devam etmesinin ardından yeniden asıl misyonuna dönmesi için elimizi taşın altına koyduk. Yeniden Köşk Efsanesi’ni yaşatmak için kaliteden ödün vermeden, hizmet vereceğiz”diye konuştu. Akkoca, kahvaltı noktasında da eşsiz lezzetleri profesyonel şekilde sunacaklarını sözlerine ekledi.

Tarihi Konya Köşkü’nün açılışına çok sayıda davetli katıldıIII. Sultan Kılıçarslan (1156-1192) döneminde yapılmış ve Sultan Alâeddin Keykubad tarafından onarılıp genişletilmiştir. Diğer bir adı da Alâeddin Köşkü’dür. İki katlı olarak inşa edilen köşkün duvarları çini ve yazı bordürleri ile süslüdür. Son yıllarda Konya Müze Müdürlüğü tarafından yapılan kazı çalışmaları sonunda açığa çıkan buluntular ışığında restorasyon çalışma projeleri devam etmektedir. Bursa, Edirne ve Topkapı Saraylarına ve bilhassa Adalet Kulelerine ilham kaynağı olan çok önemli bir Selçuklu saray yapısıdır.

 

Tarihi Konya Köşkü içeriği, 05 Kasım 2020 tarihinde Bikonya.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha