Konya'nın Yöresel Yemekler

Konya mutfağı, bu tarihi özellikleri ile kendini ilerletmiş, kurulan devletlerin, alınan göçlerin etkisi ise şekillenmiştir. Bugün bile bakıldığında Selçuklu mutfağı geleneğini Konya mutfağında görmek mümkündür. Mutfakla ilgili ilk ekipleşme bu şehrimizde Mevlevi mutfağı olarak başlamıştır. İlk aşçıbaşının mezarının da bu şehirde olduğu bilinmektedir. Bunlarla beraber Konya mutfağının ihtişamı saklanamayacak kadar güzeldir.


Konyanın Yöresel Yemekleri

Bamya çorbası

Mevlana şehri Konya’nın en sevilen yemeklerinden biri olan etli bamya çorbası, düğünlerin ve özel günlerin vazgeçilmezidir. İpe dizilerek kurutulmuş çiçek bamyalar ve küçük kuşbaşı doğranmış dana eti, limon suyuyla birlikte çorbaya asıl lezzetini verir.

Çebiç

Çebiç, Konya ziyafet sofralarının en muhteşem yemeklerinden birisidir. Bir evde çebiç yapılacaksa o eve sabahtan gidilir, kahvaltıda kuzunun ciğeri ızgara yapılarak sunulur. Tandırda pişen kuzu öğlen yemeğinde bulgur pilavı üzerine konarak sunulur. Konyalı gurmelerin söylediğine göre en lezzetli çebiç Eylül ayında yapılır çünkü kuzular bu ayda en uygun olgunluktadır.

Su böreği

Su böreği, Konya’nın ziyafet sofralarında en çok tercih edilen yemektir. Muhakkak el açması olan yufkalar özenle önce haşlanır sonra fırınlanır. Sabah sıcak sıcak yenen su böreğinin yanına muhakkak demli bir de çay ikram edilir.

Etli ekmek

Etli ekmek Konya’da çok sevilir ve Konyalıların iddiasına göre (ki hak verdiğimiz doğrudur) Konya'daki fırın veya lokantalarda Türkiye’nin diğer şehirlerinden çok daha güzel yapılır. Şehrin simgesi haline gelen yemek lahmacuna çok benzetilse de asla ama asla aynısı değildir. Yolunuz Konya'ya düşerse muhakkak yiyiniz.

 Fırın kebabı

Bu özel lezzeti Konya Belediyesi şöyle tanımlar özet vermeye kıyamadık: "Fırın kebabı için Konya ova merinos yaylım koyunu kullanılmalıdır, besi lezzetli olmaz. Kuzu veya koyun kesildikten sonra 7-8 saat bekletilmelidir. Hayvanın arka budu dışında her tarafından kebap yapılabilirse de kaburga ve ön kolu en makbul yerleridir. Fırın kebabı ne kadar çok etle yapılırsa o kadar lezzetli ve yumuşak olur. Kuzu kullanılırsa hiç su verilmez, kendisi sulanır. Kuzu 3 -3,5 saatte, erkek koyun 4 saatte, dişi koyun 7-8 saate pişer. Etli ekmek fırınlarında ateş sağda, fırın kebabında ateş solda olur, çünkü etli ekmek yüksek ateş ister. Etli ekmek fırınında meşe dalı, fırın kebabında meşe yarması ateşi kullanılır. Hayvanın özelliğine göre yağ durumu az olursa bir gün önceki kebabın yağından ilave edilebilir. Ancak bu yağ, suyunu tamamen çektikten sonra verilmelidir, yoksa kebap lezzetsiz olur."

Sacarası

Konya’ya özgü nefis bir tatlıdır kendisi. Eskiden, hazırlanan tatlı tepsisi sacın üzerine konur, ocağa oturtulurdu. Üzerine ikinci bir saç kapatılır ve o sacın üzerine ocaktan alınan meşe odununun korları döşenirdi. Böylece tatlı tepsisi iki saç arasında pişerdi. Adını da buradan aldı şimdi fırında yapanlar olsa da orijinalinin böyle olduğunu hatırlatalım!

Mevlana böreği

Soğan, kıyma, maydanoz dolu bir iç harç düşünün ve özenle açılmış ve üçgen şeklini almış yufkalar. Mevlana böreği oldukça pofidik, kıyır kıyır bir lezzettir. İkindi çaylarının olmazsa olmazıdır.

Arabaşı çorbası

Bamya çorbası kadar meşhur olan bir lezzet de arabaşı çorbasıdır. Genellikle içine bir bütün tavuğun girmesiyle oluşan çorbadır kendisi. Ama başlı başına ana yemek bile olabilir bizce o kadar bereketli, o kadar lezzetli!

Höşmerim tatlısı

Konya'ya kadar uzanan lezzetlerden birisidir höşmerim tatlısı. Yani anlayacağınız Konya'da da bol miktarda yapılır. Akşam yemeklerinden sonra hafif bir tatlı ikram etmek isteyenlerin yardımcısıdır.

Papara

Bayat ekmeklerin bir ana yemek olarak karşımıza çıktığı bir lezzettir kendisi. Yoğurt ve özel sosuyla birlikte tereyağının da dokunuşuyla harikalar çıkar ortaya. Genellikle ramazan sofralarında sıkça rastlanır.

Tirit

Birçok Anadolu şehrinde olduğu gibi tirit Konya mutfağında da oldukça güzel bir yere sahiptir. Bu yemek de düğünlerde ve özel davetlerde masanın baş köşesinde yerini alır. Suyuna ekmek batırmak serbest

 Kaygana

Sadece un, süt, yumurta ve kabartma tozuyla yapılan bu hamurun içine dilediğiniz iç harcı koymakta özgürsünüz. Trabzon'dan sıçrayarak Konya'ya kadar uzanan bir

Konya'nın Yöresel Yemekler içeriği, 05 Kasım 2020 tarihinde Bikonya.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha