Bedia Akartürk

Bedia Akartürk
  • Doğum Tarihi 0000-00-00
  • Doğum Yeri Konya
  • Meslek Şarkıcı

1941 yılının Şubat ayında dünyaya gelen usta sanatçı baba tarafından aslen Konya’lı, Bozkır Yörüklerinden, anne tarafından ise İzmir Ödemiş’lidir. Babasının da sesinin çok güzel olduğunu ve ondan türküler dinleyerek büyüdüğünü belirtmiştir. Ayrıca annesinin hem sesinin güzel olduğunu, hemde çok güzel ud çaldığını, sesinin güzelliğinin genetik olduğunu belirtmiştir. Babası Ödemiş Musiki Cemiyeti’ne üye olduğu için babası ile sürekli oraya babasıyla gidip gelmiştir.

Evin tek çocuğu olduğu için her dediğinin yapıldığını belirten usta sanatçı, annesi, babası ve çok sevdiği anneannesinin hep üzerine titrediklerini dile getirmiştir. Kız Meslek Lisesi mezunu’dur. O nedenle dikiş ile arası çok iyidir. Boş zamanlarında bir şeyler dikmekten, yeni bir şeyler üretmekten aynı zamanda evi ile ilgilenmekten keyif almaktadır. Annesinin ilk eşinden Lütfiye isminde bir ablası vardır. Ablası’da yaşamını yitirmiştir. Annesinin mezarını ise 2015 senesinde Bornova’dan aldırmış ve Ödemiş Birgi Mezarlığına naklettirmiştir. Annesi o dönemlerde Ödemişte Sarı Emine olarak tanınırmış.

Evlilik hayatı;

Ailenin tek çocuğu olduğu için Bedia Akartürk bu nedenle babasının soyadını evlendiğindede değiştirmemiş ve aynen Akartürk olarak kullanmaya devam etmiştir. Atilla Bey ile evlenmiş ve bu evliliğinden Nihan Yıldız isminde bir kızı vardır. Ayrıca eşinden 3 üvey çocuğu vardır. Eşi Atilla Seller 2007 yılında vefat etmiştir.

Konya’da bir çok kez uzun soluklu programlar yapmıştır. Konya’ya apayrı bir sevgi beslemekte, mutlaka her albümünde, konserinde ve CD’sin mutlaka bir Konya Türküsü vardır. Bir Lakabı’da Konya Bülbülü’dür. Bu isimle 2 CD yapmıştır.

Albümleri;

Çıkarmış olduğu sayısız albümlerin yanı sıra toplam 6 sinema filminde de rol almıştır. Filmlerde , Emel Aydan, Mustafa Yavuz, Dinçer Çekmek ve gibi usta oyuncular da rol almıştır.

Gövel Ördek, A Guzum, Konya Bülbülü, Özür Diliyorum Senden, Vardın Hint Eline, Aslan Mustafam, Meramdaki Bağlar, Aldın Aklımı Bir Bakışta, Yeşil Yaylı Geliyor, Kullar Olam, Eşref, 365 Günüm Yandı Ha Yandı, Elmaların Yongası, Güm Yükü, Su Akar Güldür Güldür ve Asker Yolu.

Sanat hayatına Ödemiş Musiki Cemiyetinde başlayan Bedia Akartürk, 9 yıl İzmir Radyosunda çalışmış ardından Ankara radyosuna geçmiştir ve yine Ankara radyosundan emekli olmuştur. Geçmiş yıllarda Paris Olympia’da verdiği konser ile Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmiş ve hafızalara kazınmasını sağlamış yegane sanatçılardandır. Usta sanatçının hayatı Turnanın Türküsü ile kitaplaştırılmıştır.

(Daha önce bir çok kez kaynaklardan ve Samsun Ladik Şıhlı Köyü sakinlerinden kendi memleketlerinden olduğu yönünde bilgilere ulaşılmıştır. Ancak kendi ağzından vermiş olduğu bir röportaj esas alınarak Konya’lı olduğu belirtilmiştir.)

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha