Ayta Sözeri

Ayta Sözeri
  • Etkinlik Tarihi 13 Ağustos 2021
  • Etkinlik Yeri Konya

Etkinlik Detayı

Ayta Sözeri, 1976 yılında Almanya’da dünyaya geldi. Ailesiyle 1982’de Türkiye’ye kesin dönüş yaparak İzmir’e yerleşti. Sözeri, eğitim hayatını burada tamamladı ve Ege Üniversitesi İşletme Bölümü’nde okudu.Dokuz Eylül Üniversitesi Türk Sanat Müziği korosunda Türk Müziği eğitimi aldı ve müzik dünyasına ilk adımını attı.

Levent Kırca Tiyatrosu’nda da oyunculuk yapan Sözeri, Mustafa Şevki Doğan’dan gelen teklif ile ilk dizisi ‘Hayat Bağları’nda rol aldı. Aynı zamanda sahne hayatına da devam eden Sözeri, devamında da pek çok popüler dizide yer aldı. İlk çıkış yaptığı dizi ise 2012’de Kanal D’de yayınlanan ‘Kayıp Şehir’ dizisindeki Duygu karakteriyle oldu.

Ayta Sözeri’nin yer aldığı ilk filmlerden olan Mahsun Kırmızıgül’ün yazıp yönettiği “Güneşi Gördüm” Singapur Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Cast Ödülü aldı. Sözeri, Emre Yalgın yönetmenliğinde çekilen ‘Teslimiyet’ filmindeki rolü ile Ankara Uluslararası Film Festivali’nde seçici kurul oyunculuk özel ödülüne layık görüldü.

2013 yılında Sezen Aksu’nun Harbiye konserlerinde sahne alan Sözeri, ismini büyük kitlelere duyurdu. 2014 yılında ‘Ulan İstanbul’ dizisinde Umay, 2015 yılında ise ‘Paramparça’ dizisinde Nezaket rolüyle izleyiciyle buluştu. 2016’da Reha Erdem’in yönetmenliğinde rol aldığı ‘Koca Dünya’ filmi 23. Adana Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü,73.Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü,50.Siyad Ödülleri’nde de En İyi Film Ödülü’nü aldı.

Son olarak Gülse Birsel’in yazıp, Ozan Açıktan’nın yönettiği “Aile Arasında” filminde rol alan Ayta Sözeri, Behiye Hala karakteriyle gönüllere taht kurdu. Türk sinemasının unutulmazları arasına giren film Sözeri’ye, 50. Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, 23. Sadri Alışık Oyuncu Ödülleri’nde ‘Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu’, Uluslararası İzmir Artemis Film Festivali’nde ise En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödüllerini getirdi.

14 Şubat (2018) Sevgililer Günü’nde “Aile Arasında” filminde söylediği “Büklüm Büklüm” şarkısı, Eylül 2018’de ise ‘Yanayım Yanayım’ isimli single çalışması DMC etiketiyle müzikseverlerle buluştu.

“Büklüm Büklüm” şarkısı 2018-2019 Altın Taç ödüllerinde En başarılı Single,11.yıl Magazinkolik ödüllerinde de yılın single’ı ödülünü aldı.Ayrıca Sözeri Engelsiz Yaşam Vakfı’nın 2018 ödül töreninde Yılın En İyi Türk Sanat Müziği Kadın sanatçısı ödülüne layık görüldü

Ayta Sözeri, tüm bunların yanında aktivist ve bir hak savunucusudur.

Ayta Sözeri, Babil Sanat organizasyonuyla 28 Kasım 2020 Cumartesi akşamı Konya Selçuklu Kongre Merkezi Sahnesi'nde.

 


  • Etkinlik Tarihi 13 Ağustos 2021
  • Etkinlik Yeri Konya
DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha